İleri Yaratıcı Yazarlık-Kurmacaya Demir Atmak

İleri Yaratıcı Yazarlık-Kurmacaya Demir Atmak... Loti Kitap... Banliyö Ajans... Yaratıcı yazarlık atölyeleri... Kurmaca... Roman... Öykü... Yazarlık eğitimi... Detaylar Butik Kitap'ta...

27 Feb 2023 Genel 354

İleri Yaratıcı Yazarlık-Kurmacaya Demir Atmak

Yaratıcı yazarlık eğitimi veren Dr. Korhan Altunyay, yeni bir kitapla okurların karşısına çıktı. Vermiş olduğu ileri yaratıcı yazarlık eğitimlerinde anlattığı konuları bir kitapta toplayan yazar, kitaptaki konularla ilgili bol bol örnekler verdi.

Bu alanda ilk yayımlanan kitap olan İleri Yaratıcı Yazarlık-Kurmacaya Demir Atmak'ta Kronotop, Üst Kurmaca, Metinler Arası İlişkiler, Katmanlaşma, Çok Katmanlılık, Roman Türleri, Teknik Buluşlar, Jung ve Arketipleri.

Türk ve dünya edebiyatının öne çıkan roman ve öykülerinden, yukarıdaki konuların örneklendirildiği kitap, alandaki bir ihtiyacı karşılayacak nitelikte.

Basın bülteninden...

Her yazar, daha iyi bir metin yaratmayı, bu metnin okurlar ve eleştirmenler tarafından takdirle karşılanmasını ister. Birtakım duygu ve düşünceleri tekdüze değil, benzersiz yollarla anlatmak her yazarın amaçları arasındadır. Dr. Korhan Altunyay, İleri Yaratıcı Yazarlık isimli kitabında, temel yaratıcı yazarlık eğitimlerinde ve kitaplarında yer verilmeyen pek çok anlatım tarzını, Türk ve dünya edebiyatında adından çokça söz edilen roman ve öykülerden örnekler vererek anlattı.
Yazarlık yaratıcılık isteyen bir uğraştır, dili kullanarak bir duygu, düşünce ya da sorunu benzersiz yollarla anlatmak isteyen yazarın kullanabileceği birbirinden farklı pek çok teknik vardır. Kronotop, üst kurmaca, metinler arası ilişkiler, katmanlaşma, görsellerden yararlanma, metaforik anlatım, dilsel oyunlar ve arketip pek çok yazarın yabancısı olduğu tekniklerdir. Oysa başarılı olmuş, kitleler tarafından takdir görmüş ve çok satanlar listesine girmiş pek çok yazar zaman zaman bu teknikleri kullanarak anlatımlarını daha canlı bir hale getirmekte, duygu ve düşüncelerini yeni yollarla aktarmaktadır.

İleri Yaratıcı Yazarlık, yazarların bu gereksinimlerini karşılamak için yazıldı.