Muammer Lütfi Bahşi (1903-1947) kimdir?

Muammer Lütfi Bahşi (1903-1947) kimdir? Edebi kişiliği... Cumhuriyet dönemi Türk şiiri... Türk edebiyatında şiir.... Detaylar Butik Kitap'ta...

15 Mar 2023 Genel 183

Muammer Lütfi Bahşi (1903-1947) kimdir?

Muammer Lütfi, 1903 senesinde Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Evvela İlahiyat Fakültesini, sonra da Hukuk Fakültesini tamamlayan sanatçı bir müddet hâkimlik yaptıktan sonra söz konusu görevi bırakmıştır. Sanatçı, şiire aruz ile başlamıştır ve sonradan hece ölçüsünü kullanmıştır. Heceden sonra serbest şiirler yazmayı da sürdürmüştür. Şiirlerinde ulusal konulardan söz etmiştir. Sanatçı şiirlerini kitaplaştıramamıştır. Bilinen şiirleri de Yedi Meşale’de yayınlanan şiirleridir. Topluluğun dağılmasının ardından yazın hayatından kopmuştur.

Edebi şahsiyeti

  • Yedi Meşale'nin en az tanınan edebi şahsiyetidir.
  • İlk şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanmasının ardından heceye yönelmiştir, ardından serbest şiirde karar kılmıştır.
  • Şiirlerinde genel olarak ulusal konuları işlemiştir.
  • 1928 senesinde Meşale dergisinin kapanmasından sonra topluluk da dağılmıştır; Yedi Meşaleciler 1933 senesinde Varlık Dergisi’nde yeniden birleştirmişlerdir. Fakat öteki üyelerin dünyalarının uzağında kalan Muammer Lütfi onlar arasında yer almamıştır.
  • Yedi Meşalede yayımlanan şiirlerinin dışında, şiirlerine dönemin tanınmış dergilerinde rastlanmamıştır ve şiirlerini kitaplaştırmamıştır.